Nápověda Vyhledavani fotografii
 
Pro vyhledání Vámi požadovaných snímků můžete použít některý z uvedených postupů. Fotobanka je navržena tak, aby jste tyto postupy mohli jednoduše kombinovat.

1/ Klíčová slova
Zadejte česky klíčové slovo do pole pod , jako např. řeřicha a zmáčkněte .
 • slova zadávejte česky a s diakritikou (ěščřžýáíé...)
 • Zkoušejte zadávat dohromady synonyma (rajský OR rajče)
 • zkoušejte jednotná i množná čísla (žalud OR žaludy)

  2/ Procházením kategorií
  Klikněte na hlavní kategorii (Abstrakce, Architektura, Cestování, Příroda, Lidé, ...). Vlevo se Vám rozbalí nabídka podkategorií, kliknutím na ně se dostanete k požadovaným snímkům.

  3/ Vyhledávání podle čísla snímku
  Když v poli pod zadáte #25890, zobrazíte snímek č. 25890 (pokud má povoleno zobrazování).

  4/ V galerii autorů
  Hledání podle autora - klikněte úplně nahoře v modrém pruhu na sekci GALERIE. V galerii autorů si vyberte autora podle jména či přezdívky. Zobrazí se Vám ty kategorie, ve kterých má autor snímky zařazeny. Kliknutím na ně si příslušné snímky zobrazíte.

  A teď podrobněji

  Základní fulltextové vyhledávání

  V poli Vyhledávání máte možnost zadat klíčová slova, která předpokládáte, že se budou nacházet u Vámi požadovaných snímků. Po odeslání se Vám zobrazí malé náhledy snímků obsahující zadaná klíčová slova. Zkoušejte zadávat nejrůznější podoby toho, co hledáte. Fotograf může mít jinou slovní zásobu než Vy a snímek mohl popsat jinými slovy, nebo např. použil jednotné číslo a vy snímek hledáte pomocí čísla množného.

  Snímky se zobrazují sestupně podle ID, to znamená, že nejnovější snímky se zobrazí první.

  V základním vyhledávání se prohledává název snímku a klíčová slova, v pokročilém vyhledávání máte možnost vybrat si prohledávané položky podle své potřeby.

  Lze zde použít operátory:
  + ...

  - ... uvedením znaku minus před slovo, např. strom -list se zamezí zobrazení obrázků stromů, u nichž se vyskytuje klíčové slovo list

  AND... nemusí se uvádět, např. žena AND dívka je stejné jako žena dívka

  OR... logické NEBO - např. loď OR lodě najde snímky, u kterých je klíčové slovo loď nebo lodě.

  NOT... negace výrazu pro použití se závorkami

  Pokud uvedete klíčová slova bez logických operátorů AND, OR, pak jsou výsledkem snímky, u nichž se vyskytují všechna uvedená slova, např. zadáním krajina hora vyhledáte snímky, u nichž autor uvedl slovo krajina A slovo hora (v klíčových slovech a názvu snímku).

  Vhodnou volbou je použití tzv. zástupných znaků. Např. hledáte snímek, kde je žena nebo ženy, nebo něco ženského, vyberete si základ slova žen a za něj doplníte hvězidčku - žen*. Fotobanka Vám najde snímky, u nichž autor napsal klíčová slova obsahující žen a cokoli za tím, např. žena, ženy, ženský, ale také např. ženich.


  * (nebo %) ... hvězdička či znak procenta nahradí jakýkoli text (posloupnost znaků), tedy např. ko% nalezne snímky, v jejichž názvu či klíčových slovech je kolo, koš, koloběžka, koloušek, komár, komín, .... Můžete ji umístit kamkoli ve slově, např. *na naleznete snímky jako herna, prodejna, okna atd.

  ? (nebo _) ... otazník či znak podtržítka nahradí jeden znak, tedy např. _ra_ nalezne snímky s položkami hrad, kram

  Pokročilé fulltextové vyhledávání

  Klikněte na tlačítko Pokročilé vedle Vyhledávání. Zde máte možnost své požadavky na snímek, jako např. cenu, techniku vytvoření, ... upřesnit.

  Pokud je zadána přesnost hledání na části slov, ztrácí použití % na začátku
  nebo na konci slova význam (slovo by se našlo tak jako tak).

  Lze zde použít stejné operátory a zástupné znaky jako v základním vyhledávání.

  Procházení kategoriemi

  Pokud si na hlavní stránce fotobanky kliknete na některou z hlavních kategorií (Abstrakce, Architektura, Cestování, ...), zobrazí se Vám stránka malých náhledů snímků zařazených do této kategorie a v levé části obrazovky se zobrazí struktura kategorií celé fotobanky. V případě, že kategorie na kterou jste klikli bude obsahovat podkategorie, pak tyto podkategorie uvidíte abecedně seřazené pod touto kategorií, např. Příroda/hmyz, hory, houby, .... Postupným klikáním na kategorie a podkategorie procházíte fotobanku podle jednotlivých tematických okruhů.

  Snímky se zobrazují sestupně podle ID, to znamená, že nejnovější snímky se zobrazí na první straně.

  Při zobrazení malých náhledů se Vám v levé části ukáže strom kategorií s čísly za každou z nich. Např. Příroda (10/66) znamená, že přímo v kategorii Příroda je 10 snímků, a celkový počet snímků včetně těch v podkategoriích je 66.

  Galerie

  Pokud hledáte autorské snímky, vstupte do Galerie autorů. Tam máte možnost autora vyhledat podle jména (či přezdívky). Pokud jste doposud nevstoupili do konkrétní autorské galerie, funkce Vyhledávání Vám prohledává jména autorů, ne snímky. Po vstupu do konkrétní autorské galerie již prohledává snímky konkrétního autora.

  Vyhledávání podle zvětšeného náhledu

  Ve spodní části okna s velkým náhledem snímku máte možnost modifikovat vyhledání snímků, a to tak, že si vyberete, která uvedená klíčová slova mají hledané snímky obsahovat a v jaké kategorii se mají nacházet a kliknete na HLEDEJ PODOBNÉ.

  Kliknutím na kategorii či klíčové slovo provedete jednoduché vyhledání podle tohoto kritéria.
 •